یکشنبه, 01 خرداد 1401 - Sunday, 22 May 2022

سخن مردم"در ایران، اول شهریور ماه، همزمان با زادروز بوعلی سینا، به پاس تألیفات و خدمات وی، به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته، و تجلیل از پزشکان، روز پزشک نام گذاری شده‌است.

به گزارش سخن مردم"به مناسبت اول شهریور ماه روز پزشک مصاحبه ای با یکی از پزشکان متخصص شهرستان دشتستان ،دکتر ساره احمد زاده انجام داده ایم ،درادامه گفتگوی مارابا این پزشک موفق می خوانید.

 دکتر احمدزاده

دکتر ساره احمدزاده متولد سال ۱۳۶۲ بیمارستان الزهرای بوشهر از یک خانواده فرهنگی هستم .

رشته ریاضی فیزیک خوندم ولی کنکور تجربی دادم و سال ۸۱پزشکی دانشگاه بوشهر قبول شدم و سال ۹۰ در حین طرح دوران عمومی تخصص قلب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که انتخاب اولم بود را آوردم و نفر اول ارتقای دانشگاه اصفهان در سال ۹۴ بودم که همان سال فارق تحصیل شدم و بورد تخصصی دارم ولی فعلا بعلت درگیری کاری شرایط ادامه تحصیل جهت فلوشیپی ( فوق تخصص) ندارم .

از سال ۹۴ قبل از آتش سوزی بیمارستان ۱۷ شهریور مشغول به کار در بیمارستان برازجان و درمانگاه بودم که حدود ۵ سال کامل میشود.

پزشکی رشته خیلی قشنگی هست و از نزدیک با درد و مشکلات مردم و درد دلاشون ارتباط برقرار میکنی و درمان میکنی ولی در عین حال باید از خیلی چیزها بگذری ، بخاطر دوری از خانواده و درس خوندن اکثرا وقت رسیدگی به علاقه مندی ها و تفریح یا حتی بودن در کنار خانواده را نداری حتی وقتی بهت نیاز داشته باشن ممکنه نباشی و خستگی کشیک دادن ها و بی خوابی ها انرژی آدم رو کم می کند ، شاید از نظر مردم ی رشته ی است پشت میز نشین و لوکس و پر درآمد هست ولی مشکلات مربوط به خودش را دارد و گاهی آدم از غم و بیچارگی بیمارانش مستآ صل میشود.

پزشک در درمان و آرامش مردم میتواند نقش مفیدی داشته باشد به شرطی که نخواد با عجله و به صرف رد کردن بیمار مریض ببینه البته بیمار هم اگر در حرف زدن زیاده روی کنه خسته کنندست .

بیماری قلب و عروق در حال حاضر یکی از شایعترین مشکلات فعلی در مردم جهان و ایران به علت بی تحرکی و چاقی و رژیم غذایی بد هست و استرس و سابقه فامیلی از مهمترین ریسک فاکتورها در بروز مشکلات قلبی عروقی هست که متاسفانه ترند با پایین آمدن رنج سختی داره و من شخصا چند بیمار ۳۵ ساله با سکته قلبی داشتم ولی اغلب مردم با فشار خون و مشکلات و دردهای قلبی توجهی نمیکنند.

حتی در دیابتی ها به کرات درگیری عروق پا سبب زخم پای بیماران و لنگش آنها میشود ولی متوجه این مشکل نمیشوند تا وقتی پا قطع میشود.

به مردم استان خودم توصیه می کنم نسبت به سلامت خودشان و غربالگری مشکلات قلبی بیشتر پایبند باشند و خودسرانه دارویی راقطع یا مصرف نکنند و بدون اینکه اطلاعی از علم پزشکی داشته باشند و یا جزییات دارو یا درمان یا تشخیص را ندانسته پزشکی رو محکوم نکنند، متاسفانه این موارد زیاد دیده میشود.

مهمترین مشکلات قلبی مردم اینجا بیشتر فشار خون هست چون استرس و گرمای هوا اینجا زیاد دیده میشود و بیشتر مردم درون گرا و غصه دار و اغلب فشارخون عصبی دارند . بعد از آن سایر مشکلات

خاطره زیاد هست ، شاید شیرین ترین خاطره هام وقتی بود که با استادم دکتر ریاضی تصاویری را که از دریا و غروب عکسبرداری کرده بودند می دیدم و من به صورت مطلب ادبی آن احساس پشت تصویر را توصیف می کردم ولی هیچ وقت روابط و حریم استادی و دانشجویی شکسته نمی شد .

خوب وضعیت فعلی دشتستان خیلی بد هست و متاسفانه خیلی از موارد به صورت تصادفی کشف میشه مثلا بیمار با درد شکم جهت جراحی آپاندیس یا با سکته قلبی اومده بعد با عکس سی تی متوجه کرونا میشوند ، و خیلی از بیماران بدحال هستند و متاسفانه هنوز مردم این وضعیت رو جدی نگرفته اند و مسلما در ایام عاشورا و محرم که مقارن با نزدیکی به فصل آنفلونزا میشود.

اگر مردم در جمعیت حضور داشته باشند فاجعه بار هست ، ما مجبور به پوشیدن لباس و ماسک مخصوص هستیم و در بیمارستانی که کولر گازی نداره این خیلی گرم و غیر قابل تحمل هست ولی سعی میکننند همه پرستارها و پزشکان به کار خودشون جهت درمان ادامه بدهند ، در حال حاضر فقط بخش داخلی مردان و سی سی یو بیماران غیر کرونایی میخوابند که این هم ۱۰۰ درصد نیست .

انتظار از مسئولین در حدی هست که یارانه های عقب افتاده از ۱۴ ماه قبل رو پرداخت کننند ، ما فقط حقوق ثابت ماهیانه داریم که حدود ۵ م تومان هست و اکثر ماه ها پرداختی به جز این وجود نداره ، امکانات حفاظتی پزشکان و پرستاران زیاد نیست و اغلب ما هزینه شخصی کردیم .

و با این حال خیلی از پزشکان در این شرایط حاضر به همکاری نیستند، چون به علت کمبود نیرو فشار به پزشکان بومی منطقه از طرف دانشگاه و ریاست بیمارستان به صورت ناموجه و طلبکارانه ای بالا هست و بدون تشکر فقط نامه هایی جهت اجبار به ادامه کار و تهدید به بستن مطب در صورت عدم همکاری می آید و در حالی هست که اغلب این افراد خودشان در کشیک های سخت بیمارستان جهت درمان بیماران قرار نگرفته اند.

سخن پایانی اینکه تشکر می کنم از آقای دکتر رضایی عزیز مسئول محترم و نماینده عزیز دشتستان بابت پیگیری مشکلات پزشکان و سایر پرسنل بیمارستان و واقعا تو این مدت کمک کردند ، و امیدوارم یک روز آرمانی فرا برسه که پزشک و مسئولین به جای درگیری های متقابل و دلخوری ها بتوانند حق و انصاف و احترام متاقبل را بصورت دوستانه حفظ کننند و حقی از کسی پایمال نشود و مردم ما به آن سطح فکری برسند که پزشکان منطقه ما نه از سر بیسوادی یا تبعید بلکه از سر دلسوزی اینجا بمانند.

پایان یادی می کنم از همکاران عزیزم دکتر خلیلی و دکتر سروستانی عزیز که در بین ما نیستند ولی جایشان همیشه سبز و یادشان برقرار خواهد بود .

 

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه