دوشنبه, 11 مهر 1401 - Monday, 03 October 2022

سخن مردم" کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند.

photo 2020 08 12 21 45 03

به گزارش سخن مردم"در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید ، به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

به خاطر این روز بزرگ وفراموش نشدنی به سراغ خبرنگاران فعال عرصه رسانه استان رفتیم درادامه گفتگوی ما را با مهین قاسمی یکی ازخبر نگاران موفق شهرستان بخوانید:

با سلام خدمت همه شما دوستدار اهل قلم مهین قاسمی هستم. از سال ۱۳۸۲ افتخار داشتم در خدمت هفته نامه دریای جنوب از نشریات محلی استان تا سال ۱۳۹۱ باشم و اکنون نیز در خدمت بزرگواران در نشریه مردم جنوب هستم.

خبرنگاری باعث رشد شخصیت می شود و بنده با توجه به میل زیاد به اطلاع از جهان پیرامون خود و وقایع به سمت خبرنگاری سوق پیدا کردم و هر روز تشنه تر از روز قبل برای دریافت اطلاعات و اخبار در این مسیر قرار گرفتم.

خبرار خوب در مرحله اول باید دارای ذوق و استعداد باشد تا هر آنچه را قرار است به روی صفحه بیاورد از روی عشق باشد. اطلاعات وسیعی در همه زمینه ها داشته باشد. سرعت عمل در کار خبررسانی و توجه به واقعیت ها داشته باشد. همچنین یک خبرنگار خوب در همه شرایط باید مسؤولیت پذیر باشد.

همانطور که خبرنگاران چشم و گوش و بازوان دستگاه های اجرایی هستند اما مشکلات آن ها هیچگاه به درستی دیده یا شنیده نشده است و خبرنگاران تنها در یک روز از سال آن هم روز خبرنگار دیده می شوند. ثبات شغلی یکی از مهمترین دغدغه خبرنگاران است که با نبود ثبات شغلی و نبود درآمد و حقوق ثابت وضعیت مالی آنان مشخص نیست. یکی دیگر از مشکلات برقراری ارتباط با دستگاههای اجرایی است که روابط عمومی باید حلقه اتصال باشد و گاها ضعیف عمل می شود.

همانگونه که خبرنگاران پل ارتباطی بین مردم و مسؤولین هستند یکی از مهمترین وظایف مسؤولین در برابر خدمات صادقانه خبرنگاران برقراری ارتباطی توأم با صبر و حوصله و گزارشی صحیح از عملکرد آنان است. همچنین خبرنگار نیز در قبال مردم مسؤولیت اجتماعی دارد همانگونه که رسانه ها وظیفه دارند افکار عمومی را روشن کنند و سطح معلومات مردم را بالا ببرند.

ابتدا برقراری ارتباط خوب با مدیران دستگاهها یکی از مشکلات خبرنگاران است که باید رفع شود. آشنایی کافی با وظایف خبرنگار که باعث سهولت در برقراری ارتباط شود. مهمترین مشکل خبرنگاران بیمه آنان است که امیدواریم نسبت به انجام آن اقدامات لازم صورت گیرد.

مهمترین رسالت یک خبرنگار انعکاس اخبار صحیح و آگاهی بخشی به جامعه است که با مطالعه و دقت ر انجام امور می تواند مؤثر باشد. یک خبرنگار تنها رسالتش نوشتن نیست بلکه پرداختن به واقعیت ها و نگاه نقادانه یک خبرنگار مهمترین رسالت اوست.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه