یکشنبه, 13 آذر 1401 - Sunday, 04 December 2022

سخن مردم"12 اردیبهشت ماه که سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری است در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز معلم نامگذاری شده است.

به همین مناسبت پایگاه خبری سخن مردم با چند نفر از پیشکسوتان فرهنگی استان بوشهر ، معلمانی که نویسنده شدند گفتگویی انجام داده است که تقدیم مخاطبان عزیز می گردد.

به گزارش سخن مردم"معلمی مناسبت بیشتری با نویسندگی دارد زیرا معلم پیوسته دوکارعمده را بایستی درنظرداشته وعامل به آن باشد

دکتر عبدالله رضایی:معلمی مناسبت بیشتری با نویسندگی دارد زیرا معلم پیوسته دوکارعمده را بایستی درنظرداشته وعامل به آن باشد

2992276

درسال ۱۳۵۳ درآموزش وپرورش دشتستان بعنوان آموزگاردبستان استخدام شدم

این شغل هم جاذبه درافکارعمومی داشت وهم شخصا علاقه مند به تعلیم وتعلم ازخصلت های خدادادی بوده که بحمدالله نصیبم گردیده بوده است.

پس ازفراغت ازتحصیلات دانشگاهی ودریافت مدرک دکترای زبان وادبیات فارسی درسال ۷۹تالیفاتی راکه قبلا تدرک دیده بودم ویرایش نموده واقدام به چاپ آنها نمودم.

ودرسال ۸۱ همزمان با بازنشستگی درآموزش وپرورش واستخدام بعنوان هیئت علمی دردانشگاه آزاداسلامی واحدبوشهر کتاب ادبیات عامیانه استان بوشهرراچاپ کردم.

ودرسال بعد کتاب « تاثیرقرآن وحدیث درادب فارسی» راکه کتابی درسی بود ودو واحد دانشگاهی تحت همین عنوان خودم عهده دارتدریسش بودم چاپ کردم.

ودوسال بعد کتاب امثال وحکم دراستان بوشهررابه چاپ رساندم وهم اکنون کتاب های تحقیقی دیگری آماده چاپ دارم

همانند:تحلیل بلاغی سوره مبارکه یوسفونظام ارزشی فردوسی درشاهنامهوخردگرایی درآثار چهارشاعر پیشکسوت شعرفارسی ( رودکی، فردوسی،ناصرخسرو وسنایی)

معلمی مناسبت بیشتری با نویسندگی داردزیرا معلم پیوسته دوکارعمده را بایستی درنظرداشته وعامل به آن باشد،یکی ،تحقیق انتقادی مواردی که درتدریس نیازمند فراگرفتن آن هاست ،دوم، یادداشت وتدوین مواردی که احساس می کند خودش وهمکارانش بدان نیازمندند.

معلمی ونویسندگی بعنوان زوجی توامان بهترین سرگرمی وارزشمندترین دست آوردی است که یک انسان می تواند درطول زندگانی خود بدان مبادرت ورزد واسباب آرامش خودودیگران را فراهم ساخته وروشنی بخش جنبه های تاریک ومبهم زندگانی خودودیگران گردد.

عبدالعلی بهرام پور:معلمی که به هنر نویسندگی و فن بیان مجهز باشد می تواند موفق تر باشد

بهرام پور عبدالعلی

از مهر ماه 1359دبیرمدرسه راهنمایی ابوذر غفاری فاریاب بخش بوشکان شدم.

علاقه وافر به شغل مقدس معلمی وامرار معاش ،گرچه می‌دانستم از لحاظ مالی جذابیتی ندارد.

چاپ مقالات علمی و ادبی و تربیتی قبل از سال 1370در مجلات تخصصی ،،تربیت وپیوند،،وزارت آموزش و پرورش همکاری با هفته نامه های شهرستان واستانی ازجمله مردم جنوب ،دریای جنوب ،سی نیز وآوای توج

علاوه بر مطالب فوق چاپ دو مجموعه شعر به نام :سالهای سکوت 1383ودرحسرت سپیده 1390

معلمی که به هنر نویسندگی و فن بیان مجهز باشد می تواند موفق تر باشد،معلمیونویسندگی هردو در آگاهی و بیداری کودکان و نوجوانان و،،،نقش بسزایی دارند.

با توجه به اهمیت نقش تعلیم و تربیت در جامعه، از لحاظ تعهد و تخصص انتظار می‌رفت مسئولین محترم نظام به این قشر جامعه عنایت بیشتری مبذول می‌داشتند.

در پایان از استاد عزیزم، حاج حبیب قاسمی، شاعر و نویسنده محبوب که همیشه نسبت به حقیر لطف و محبت داشته و دارند، قدردانی می‌نمایم.

محمد جعفرنجدی: ابتدا علاقه شدیدم از دوران کودکی به معلمی بود و فکر می کنم عاشق که باشی دلیل دیگری نیاز نیست

نجدی

به نام او که کلمه را آفرید

از اول مهرماه سال ۱۳۶۷ افتخار معلم شدن در آموزش و پرورش شهرستان گناوه نصیبم شد و در یکی از روستاهای شهرستان گناوه(اسلام آباد) اولین روز معلم بودن را تجربه کردم.

ابتدا علاقه شدیدم از دوران کودکی به معلمی بود و فکر می کنم عاشق که باشی دلیل دیگری نیاز نیست.

ارتباط من با کتاب قبل از نوشتن خواندن کتاب بود و هنوز هم اینگونه است ولی از سال ۷۰ اولین زمزمه های شعری را یاد داشت می کردم .

تا کنون دو اثر چاپ و منتشر کرده ام،اولین مجموعه شعرم با عنوان"در اطراف شب"را در سال ۱۳۹۱ منتشر نمودمو دومین دفتر شعر که مجموعه ی غزل است را سال ۱۳۹۷ منتشر نمودم.

فکر می کنم نویسندگی دو بخش دارد :خواندن و مطالعه و دست به قلم شدن و نوشتنو معلمی چیزی جز این نیست.

راه بهتر شدن و رسیدن به روزهای روشن و رویاهای دیرینه در ساختن و داشتن جامعه ای متعالی از لا به لای صفحات کتاب ها و آثار نویسندگان می گذرد و راهی جز این نیست.

مصطفی شهریاری:به خاطر عشق وعلاقه به تدریس وتعلیم وتربیت فرزندان کشورعزیزم شغل مقدس معلمی که شغل انبیا است را انتخاب نمودم

شهریاری

ضمن ستایش به درگاه بزرگ معلم هستی ، بیان نمود: ازسال ۱۳۶۵ استخدام وزارت آموزس وپرورش شدم واولین سال تدریس خودرا دراداره آموزش وپرورش شهرستان دیلم آغازنمودم.

به خاطر عشق وعلاقه به تدریس وتعلیم وتربیت فرزندان کشورعزیزم شغل مقدس معلمی که شغل انبیا است را انتخاب نمودم

درمسیرعلاقه ی خاصی که به کارفرهنگی داشتم ازسال ۷۶که وارد دانشگاه شدم پس از تهیه وتالیف یک مقاله پژوهشی با موٌضوع تاریخی استادمربوطه نمره کامل رابه من اعطاکرد وبنده رابه کارپژوهشی تشویق کرد.

نویسندگی راشروع کردم واولین تالیف خودم را درسال ۷۹آماده چاپ کردم اما به دلیل عدم تامین هزینه چاپ تاسال۸۵ به تاخیرافتاد.

تااینکه درسال۸۶ اولین کتابـم به نام آب پخش نگین سبزدشتستان چاپ ومنتشرگردیدودرسالهای بعد تالیف های باعناوین شوق بندگی... لحظه پرواز..نیم قرن انتظار...زندانی قصر...قهرمان قله دیدگاه ...انفجار درقایق ..قهرمان شیاکوه. تالیف نموده ام که چهارعنوان آن چاپ شده وبقیه در نوبت چاپ وانتشاراست.

داریوش اسماعیل پور: معلمی یک عشق و یک شغل قلبی ، عاطفی و علمی اجتماعی و کلامی و گفتاری است

داریوش اسماعیل پور

مهرماه سال ۱۳۵۷ پس از آزمون وارد دانشسرای مقدماتی جهرم شدم و سال دوم را در دانشسرای بوشهر گذراندم و در مهرماه سال ۱۳۵۹ بعد از فارغ التحصیلی در کسوت معلمی در روستای تنگ زرد از توابع دشتستان مشغول به خدمت گردیدم.

از دوره راهنمایی ودر سال اول دبیرستان علاقه زیادی به دبیرانم داشتم و گاهاً رفتار ومنش و روش تدریس ایشان را تقلید می کردم لذا همین که متوجه ثبت نام جهت شرکت در آزمون معلمی شدم باشور و امید وافر، خود را مهیای شرکت در آزمون کردم.

نویسندگی و شعرنویسی را از سال دوم دبیرستان و با علاقه شدیدی که به استاد بیگی (دبیر ادبیات) آن زمان داشتم جسته گریخته دنبال و نوشته هایم را برای خودم یادداشت می کردم ولی به طور جدی کار مقاله نویسی را با همکاری در هفته نامه آوای توج آغاز کردم .

تلخیص کتاب اندیشمند امام علی(ع) و یکی سفرنامه و دفتر شعری بنام پرپری بود که آماده چاپ دارم و کتاب شور شیدایی که در سال ۱۳۹۸ چاپ و عرضه گردیده است.

معلمی یک عشق و یک شغل قلبی ، عاطفی و علمی اجتماعی و کلامی و گفتاری است،روانشناسان هم شاید عاجز به درک آن باشند.

۳۱ سال در سطوح و مراتب مختلف آموزش و پرورش خدمت کرده ام.

درست خاطرم هست سال ۱۳۸۷ چند روز بعد از بازنشستگی به دایره کارگزینی اداره مراجعه کردم رییس کارگزینی وقت که ارتباط صمیمی باهم داشتیم سوال کرد که اگر جوان شوی و بخواهی شغلی انتخاب کنی کدام گزینه را انتخاب می کنی ؟ که به صراحت عرض کردم باز معلم می شدم،ایشان گفت با وجود کمبود معیشت گفتم با وجود همه مشکلات.

بنده به تلاش و تقدیر اعتقاد دارم و خداوند را شاکرم در مسیری قرارم داد که حقوق پاک وحلال دریافت کردم.

در پایان از شما و تمام کارکنان هفته نامه وزین مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم که از نزدیک تلاش و کوشش مستمر و خستگی ناپذیرتان را مشاهده کرده ام بابت فرصتی که در اختیار بنده گذاشتید سپاسگزارم و سربلندی و عزت شما و همه اصحاب رسانه کشور را از خداوند باریتعالی تمنا دارم.یاحق

زینب حاجیانی دشتی:معلمی عشق من بود؛ عشقی که تمام تلاشم را برای به دست آوردنش انجام دادم

حاجیانی

در سال ۱۳۷۸ با قبولی در رشته آموزش و پرورش ابتدایی به مرکز تربیت معلم راه یافتم و پس از ۲ سال تحصیل ،در سال ۱۳۸۰ کارم را با مدیریت مدرسه راهنمایی دخترانه عصمت کردوان علیا شروع کردم و ۱۸ سال سابقه تدریس دارم . از کودکی معلمی را وجودی مقدس و قابل احترام می‌دانستم و در تمام انشاهایم، می خواستم در آینده معلم شوم و بالاخره معلم شدم.

معلمی عشق من بود؛ عشقی که تمام تلاشم را برای به دست آوردنش انجام دادم و موفق هم شدم .

با چاپ کتاب "امثال و حکم دشتیاتی ،جلد اول "که حاصل چندین سال تلاشم بود، نویسندگی را آغاز کردم و به خواست خداوند این راه را ادامه خواهم داد و تمام کارهایم در زمینه ادب و گویش دشتی خواهد بود.

تنها اثر چاپ شده من همین کتاب یعنی "جلد اول امثال و حکم دشتیاتی "است که در واقع مجموعه ای از ضرب المثل های گویش دشتی را به همراه تلفظ ،معنی ،معادل فارسی و محل کاربرد آن در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

کار دیگری نیز به عنوان بررسی ویژگی های جامعه شناختی ضرب المثل های دشتی را در دست ویرایش دارم .که در اصل پایان نامه کارشناسی ارشدم در رشته ادبیات فارسی است و تصمیم به چاپ آن دارم .

در کنار این ها در حال تدوین و آماده سازی جلد دوم امثال و حکم دشتیاتی می باشم که امیدوارم در آینده ای نه چندان دور شاهد چاپ آن باشم.

تا ندانیم، نمی‌توانیم بنویسیم و همچنین نمی‌توانیم به دیگران بیاموزیم. معلم امروزی باید اهل تحقیق و مطالعه و پژوهش باشد تا بتواند علم خود را همزمان و همگام با نیاز جامعه به مخاطبش انتقال دهدو این حرکت و پویایی لازمه اصلی معلمی و نیز نویسندگی است. در پایان از هفته نامه مردم جنوب و پایگاه خبری سخن مردم صمیمانه سپاسگزارم که این فرصت را در اختیارم قرار دادید ،همچنین از تمامی کسانی که در راه موفقیتم یار و یاورم بوده اند، ممنونم و روز معلم را به تمامی عزیزانی که در این کسوت مقدسند تبریک می گویم و برای همه هم میهنانم آرزوی سلامتی و خوشبختی و آرامش دارم .

مرضیه بهبهانی مطلق:معلمی شغل نیست بلکه هنر کلام، دست و قلم می باشد

بهبهانی

کارم را از سال ۷۱ در روستای دوراهک از توابع شهرستان دیر در پایه پنجم شروع نمودم.

از کودکی عاشق شغل معلمی بوده و در تمام بازی های کودکانه نقش یک معلم را بازی می نمودم و این امر نشأت گرفته از عشق و علاقه به بچه ها بود از نوجوانی به قصه گویی و نمایش علاقمند بودم ولی از سال ۸۶ با چاپ اولین کتابم کار نویسندگی را رسماً آغاز نمودم.

با دو کتاب برای کودکان 1-چوپان هوشیار و گرگ نابکار 2-لالایی

گرچه در ظاهر با هم متفاوت می باشند ولی نقش هر دو کار یکی است و هر دو با روح لطیف کودکان ارتباط دارد نتیجه هر دو آموزش می باشد یکی با کلام و دیگری با قلم

معلمی شغل نیست بلکه هنر کلام، دست و قلم می باشد که با این هنرنمایی آینده یک انسان را رقم می زنی،پس چه خوب است هنرمندانه عمل کنی!

زهرا خضری:نویسندگی مثل معلمی است منتها معلمی که مکتوب می نویسد

خضزی

از سال ۱۳۷۷ به عنوان هنر آموز وارد سازمان فنی و حرفه ای شدم.

سال ۱۳۸۰ با فارغ التحصیلی از دانشگاه وارد آموزش و پرورش شدم البته با دو لیسانس فنی و ادبیات فارسی آغاز کار آموزش و پرورش را با هنرستان محدثه واقع در شهرستان بوشهر شروع نمودم البته من از ۱۸ سال خدمتم هشت سال آن در خدمت دانش‌آموزان عزیز دشتستانی بودم که خود تجربه‌ ای ناب بود.

از دبیرستان عاشق معلمی بودم طوری که در دبیرستان زمانی که معلم نداشتیم عاشق این بودم که برای همکلاسی هایم تمرینات را حل کنم به خاطر همین سال آخر دبیرستان با وجود اینکه رشته تجربی بودم برای دانشگاه تغییر رشته دادم و دبیری ادبیات را انتخاب کردم.

و از سال ۱۳۷۲ اولین مقاله دانش آموزی خودم را نوشتم که منجر به مقام اول استانی شد بعد از آن دل نوشته هایم را به صورت داستان کوتاه می نوشتم و در نشریات محلی چاپ می‌کردم .

*اولین کتابم با عنوان عشقی به سپیدی مهتاب در سال ۱۳۸۶ چاپ شد.

*کتاب دومم فرزاد در حال چاپ است.

*سختی های معلمی برای دانستن من (مقالات کشوری)

*مقالات آشپزی و شیرینی پزی که در هفته نامه مردم جنوب به چاپ رسیده است.

نویسندگی مثل معلمی است منتها معلمی که مکتوب می نویسد به راستی معلم و نویسنده هر دو نگرانند دل نگران جامعه ای که به دستان آنها نگاه می کند.

به هر حال نویسندگی و معلمی پاره هایی از هستی و هویت من هستند این تجربه مرا کمک می کند تا اززاویه ای نزدیک و درونی به موضوع نویسندگی و معلمی نگاه کنم برای من حرفه معلمی نقش تعیین کننده در کار نوشتن و نویسندگی ام داشته و دارد.

مدیریت پایگاه خبری سخن مردم"(مردم جنوب)ضمن آرزوی سلامتی برای همه ی معلمان عزیز این روز بزرگ را به همه ی فرهنگیان عزیز تبریک می گوید.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه