جمعه, 08 مهر 1401 - Friday, 30 September 2022

WhatsApp Image 2020 03 28 at 20.11.27

به گزارش سخن مردم : رابطه عمل با عامل بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خیر و شر اعمال انسان به خود او باز می گردد و اگر دیگران تحت تاثیر عمل او قرار می گیرند عارضی است. همانند گلستانی که رهگذران از بوی خوشش استفاده می کنند یا مزبله ای که بوی نامطبوع آن، دیگران را نیز می آزارد.

خداوند در قرآن کریم می فرماید: إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ الْآخِرَةِ لِيَسُوءُوا وُجُوهَكُمْ وَلِيَدْخُلُوا الْمَسْجِدَ كَمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَلِيُتَبِّرُوا مَا عَلَوْا تَتْبِيرًا (سوره اسراء آیه 7) اگر نیکی کنید، به خودتان نیکی می‌کنید؛ و اگر بدی کنید باز هم به خود می‌کنید.

و هنگامی که وعده دوم فرا رسد، (آنچنان دشمن بر شما سخت خواهد گرفت که) آثار غم و اندوه در صورتهایتان ظاهر می‌شود؛ و داخل مسجد (الاقصی) می‌شوند همان گونه که بار اول وارد شدند؛ و آنچه را زیر سلطه خود می‌گیرند، در هم می‌کوبند.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لَا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ (سوره مائده آیه 105) ای کسانی که ایمان آورده‌اید! مراقب خود باشید! اگر شما هدایت یافته‌اید، گمراهی کسانی که گمراه شده‌اند، به شما زیانی نمی‌رساند. بازگشت همه شما به سوی خداست؛ و شما را از آنچه عمل می‌کردید، آگاه می‌سازد.

مَنْ كَفَرَ فَعَلَيْهِ كُفْرُهُ وَمَنْ عَمِلَ صَالِحًا فَلِأَنْفُسِهِمْ يَمْهَدُونَ (سوره روم آیه 44) هر کس کافر شود، کفرش بر زیان خود اوست؛ و آنها که کار شایسته انجام دهند، به سود خودشان آماده می‌سازند.

بنابراین در دنیا و آخرت هر کس بر سر سفره خود نشسته است.

این جهان کوه است و فعل ما ندا         سوی ما آید نداها را صدا

اولیای الهی در اثر پای بندی به عدالت، عفت و خدمت به دیگران، به عزت دنیا و آخرت دست یافتند و ستمگران به خاطر ستمی که در حق خویش و جامعه روا داشتند نابود شدند.

از منظر قرآن هلاکت ستمگران بازتاب ظلم آنهاست.

فَكَأَيِّنْ مِنْ قَرْيَةٍ أَهْلَكْنَاهَا وَهِيَ ظَالِمَةٌ فَهِيَ خَاوِيَةٌ عَلَىٰ عُرُوشِهَا وَبِئْرٍ مُعَطَّلَةٍ وَقَصْرٍ مَشِيدٍ (سوره حج آیه 45) چه بسیار شهرها و آبادیهایی که آنها را نابود و هلاک کردیم در حالی که (مردمش) ستمگر بودند، بگونه‌ای که بر سقفهای خود فروریخت! (نخست سقفها ویران گشت؛ و بعد دیوارها بر روی سقفها!) و چه بسیار چاه پر آب که بی‌صاحب ماند؛ و چه بسیار قصرهای محکم و مرتفع!

بنی امیه بر اثر ظلم نابود شدند و تا قیامت مورد لعن خدا و اولیای الهی قرار گرفتند و سیدالشهداء برای خدا فداکاری کرد و خدای سبحان نیز در عوض، امامت را در نسل او و شفا را در تربتش قرار داد.

حسن مصلح

امام جمعه برازجان

26 فروردین 99

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه