شنبه, 09 مهر 1401 - Friday, 30 September 2022

سخن مردم" ریشه ابتلائات و مشکلات انسانها در زندگی

WhatsApp Image 2020 03 28 at 20.11.27

قسمت اول

به گزارش سخن مردم" از جمله پرسشهایی که بسیار مطرح می شود این است که بندگان خوب خداوند ابتلائات دنیوی زیادی دارند از قیبل فقر، بیماری، سیل، زلزله، تصادف و دیگر بلاهای آسمانی و ...

در پاسخ باید گفت این ابتلائات، بلاها و مشکلات علل و عوامل متعددی دارند که به برخی از آنها اشاره می شود:

الف) نظام خلقت، نظام جمع بین خیر و شر است. این موضوع مربوط به علم فلسفه و کلام است که باید آنجا بررسی شود.

ب) از دیدگاه آیات قرآن و روایات اهل البیت (علیهم السلام) سه عامل اساسی برای مشکلات و حوادث طبیعی بیان شده است:

1- برخی از مشکلات بشر ریشه در ظلم و ستم بعضی از آنها نسبت به بعضی دیگر دارد. مثلا بعضی از کشورها نسبت به مردم کشور دیگر ستم روا می دارند و به آنها حمله هوایی، زمینی و دریایی می کنند و در نهایت عده ای کشته یا ناقص العضو می شوند و خانه ها و زندگی عده ای دیگر تخریب و نابود می گردد.

2- برخی از حوادث و اتفاقات تلخ زندگی انسانها ریشه در عملکرد بد آنان دارد. لذا قرآن می فرماید:

وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ (سوره شوری آیه 30) مصیبتهایی بر شما می رسد که نتیجه کار خود شما است.

این قبیل تخلفات و ستم های بشری بقدری زیاد و خطرناک است که خداوند می فرماید:

وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِمَا كَسَبُوا مَا تَرَكَ عَلَىٰ ظَهْرِهَا مِنْ دَابَّةٍ وَلَٰكِنْ يُؤَخِّرُهُمْ إِلَىٰ أَجَلٍ مُسَمًّى فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ بِعِبَادِهِ بَصِيرًا (سوره فاطر آیه 45) اگر خداوند مردم را بخاطر آنچه کرده اند بازخواست کند بر روی زمین جنبنده ای را باقی نمی گذارد لکن بازخواست آنان را تا مدتی معین به تاخیر می اندازد.

3- برخی دیگر از اتفاقات و امتحانات و آزمایش های خداوند است بطوری که می فرماید: وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ (سوره بقره آیه 155) و ما بی گمان شما را با گونه ای از ترس و گرسنگی و نقصان مال و جان و محصول امتحان خواهیم کرد. (تو ای پیامبر) صبر پیشگان را بشارت ده.

حضرت علی (علیه السلام) می فرماید: إِنَّ الْبَلَاءَ لِلظَّالِمِ أَدَبٌ وَ لِلْمُؤْمِنِ امْتِحَانٌ وَ لِلْأَنْبِيَاءِ دَرَجَةٌ (بحار الأنوار، العلامة المجلسی، ج‌78، ص198، (ط - بيروت)) بلا برای ظالم ادب است و برای مؤمن امتحان است و برای انبیاء درجه است.

حسن مصلح

امام جمعه برازجان

1399/01/16

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه