یکشنبه, 03 مهر 1401 - Sunday, 25 September 2022

سخن مردم"باحضور تقي زاده معاونت وزارت نيرو واستاندار ومعاونين وي وجمعي از مسولين ادارات از جمله شركت آب وفاضلاب آيين معارفه وتكريم مديركل شركت آب برگزارشد.

IMG 9200

به گزارش سخن مردم"استاندار بوشهر گفت: باید به میزان تاثیرگذاری ملی بوشهر به این استان کمک شود، ما در کنار ساحل و دریای بوشهر معضل کم آبی را تجربه کرده ایم و باید نیاز بوشهر دیده شود.

عبدالکریم گراوند در آیین تکریم و معارفه مدیران عامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: باید با استفاده از ظرفیت دریا بخشی از نیازهای آب بوشهر تامین شود و این دیدگاه در وزارت نیرو ایجاد شده است.

وی افزود: بوشهر صندوق ذخیره جمهوری اسلامی ایران است و به همین میزان تاثیرگذاری ملی نیز باید به ما کمک شود.

استاندار بوشهر با بیان اینکه در کنار ساحل و دریای بوشهر معضل کم آبی را تجربه می کنیم، اظهار کرد: باید بوشهر را دریابید، پیش از این اگر می خواستیم اعتباری برای تنش آبی بوشهر بگیریم کسی باور نمی کرد ولی در سال جاری ۵۰ میلیارد تومان به حوزه آب اختصاص یافت که البته کم است.

گراوند با اشاره به تنش های آبی استان بوشهر در سال ۹۷ عنوان کرد: سال گذشته تابستان سختی داشتیم و در برخی روستاهای ساحلی استان بوشهر مردم در این گرمای طاقت فرسا آب نداشتند و حتی امسال نیز مشکلاتی وجود داشت.

وی تصریح کرد: باید نیازهای بوشهر تامین شود و انتظار داریم که شرایط استان دیده شود. با توجه به میزان تاثیرگذاری و همچنین مشکلات و خلاهای موجود امیدواریم که مشکل تامین آب بوشهر برای همیشه حل شود.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو در آیین تکریم و معارفه مدیران عامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر از هدررفت 40 درصدی آب در استان بوشهر خبر داد.

قاسم تقی‌زاده خامسی در این آیین اظهار داشت: تمام کشور گرفتار کم آبی و بی آبی است، به طور میانگین ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی، ۷ درصد برای شرب و ۳ درصد در صنعت مصرف می شود در حالی که صنعت ۲۰ برابر کشاورزی شغل ایجاد می کند.

وی بیان کرد: خوشبختانه به دلیل نزدیک بودن شهر و استان بوشهر به دریا تمام صنایع پرآب می توانند در اینجا متمرکز شوند.

معاون وزیر نیرو تاکید کرد: به دلیل همجواری با دریا، بخش عمده آب شرب بوشهر باید از منابع خود تامین شود و تلاش ما نیز این است که آب مورد نیاز استان بوشهر از درون استان تامین شود و به این منظور باید صنایع پرآب تشویق به سرمایه گذاری در این استان شوند.

تقی‌زاده خامسی عنوان کرد: خوشبختانه مطابق پیش بینی ها در پاییز بارندگی مناسب است اما مردم باید مدیریت مصرف را در نظر بگیرند زیرا در کشور خشک و نیمه خشکی هستیم که به مدت دو سال مستمر خشکسالی داشته ایم و باید مدیریت سیلاب انجام شود.

این مسئول با بیان اینکه افزایش قیمت آب نخواهیم داشت، گفت: وظیفه وزارت نیرو به نمایندگی از دولت، تامین آب است اما باید به پدیده هدر رفت آب نیز توجه کنیم که متاسفانه هدر رفت آب در بوشهر نزدیک به ۴۰ درصد است و باید بکوشیم این موضوع را مدیریت نماییم.

در اين مراسم رجائي مدير كل سابق شركت آب به چندمورد مهم اشاره نمود وي گفت :باتوجه به به بيست وپنج سال خدمت در دستگاههاي اجرايي دوازده سال آن رادرشهرداري و شركت آب بوده ام كه تجارب زيادي اندوخته ام از جمله تجاربي كه دارم اين است كه متوجه شده ام يكي از خلأ هايي است كه وجود دارد ووظيفه   ذاتي خودم هم هست وكمتر به آن پرداخته ايم استفاده از ظرفيت هايي كه موجود هست كه به آن توجه نكرده ايم و از آنها استفاده نشده است آقاي استاندار استان بوشهر را خوب مي شناسيد مردمي نجيب ،مردمي پاك ،قانع اينها ظرفيت هاي استان هستند نفت را بر مي داريم.

گاز را برمي داريم واستحصال مي كنيم بعدازيك مدت زمان مي گوييم ضعيف تر شده ايم روز به روز ضعيف تر مي شويم آبزيان وضعيت خوبي ندارد دريا روزبه روز ظرفيت هايش كاسته مي شود ظرفيتي را كه بايد روز به روز باروتر كنيم واز آن ظرفيت به خوبي استفاده كنيم قطعا ظرفيت مردمي است و حداقل در بخش آب اعتراف مي كنم ومي توانم اشاره كنم نهادينه سازي انجام نداديم ساختارهاي نظام مندي را شكل نداديم و همين دليل غالب ناموفقيتهاي ما در بخش آب به ويژه بخش آب استان بود.

رجائي در ادامه گفت: باتوجه به تجربياتم در هر جلسه وبازديدي كه انجام مي دادم سعي مي كردم تجربه ام را در اختيارشان قراردهم و همكارانم را توانمند كنم.

مورد ديگر هزينه درآمدي است روي بخش درآمدي تمركز كرديم تا در آمدها هشت برابر افزايش پيدا كند.

اشاره به كاهش بارندگي وخشكسالي ما از منابع آب و توزيع هايي كه انجام شده از ظرفيت ها ومنابع آبي به خوبي استفاده كنيم واز بخش منابع نامتعارف هم استفاده كنيم.درمورد آب دريا بايد كشور صنايعي را انتقال بدهد كه ناگرير است گسترش به آب بدهد.

استان بوشهر در آن دسته از جابه جايي هايي هست كه اين ظرفيت در آن وجود دارد در بررسي آب شرب هيچ وقت نوك بيني مان را نديده ايم هميشه افق ها را. در نظر مي گيريم وهر وقت بااستاندار ويا مديران جلسه داريم درصد بوديم كه فقط درهر صورت براي آب استان برنامه اي داشته باشيم.

يكي از بحث هاي متمركزشركت آب استان،بحث آبهاي نامتعارف هست استان هاي همجوار ما وضعيتي به مراتب بدتري نسبت به ما دارند به عنوان كارشناس مي گويم نه تنها امروز بلكه هميشه إذعان مي كنم و هميشه در مجالس ومحافل ورسانه ها گفته ام كه استانهاي همجوار ما وضعيت مناسبي ندارند و لا جرم بايدبرنامه اي را داشته باشيم كه ميزان اتكا و وابستگي به استان هاي همجوار را كم كنيم.

استان بوشهر خودشان در آب شرب نوبت بندي دارندومشكل دارند وقطعي آب دارندومادرهرصورت به متابعي متكئ هستيم وما برنامه ريزي و هدف گذاريمان چهل درصد تامين آب شرب استان بوشهر از آب نامتعارف دربرنامه ششم است توي اين برنامه كه با همكاران تعريف كرديم آب وفاضلاب شهري وروستايي تقريبا 36درصدي هدف گذاري اين برنامه هست كه پيگيري هايي كه همكاران ما انجام مي دهند مشكلات آب استان سنواتي وتاريخي به اميد خدا مرتفع شود.

مديرعامل سابق شركت آب بوشهر گفت:سيلابهاي ناچيزي از استانهاي اطراف وارد استان ما مي شد وبه صورت نابهنگام از دسترس خارج مي شد.

پنج سد مخزني كه چهار تاي ازآنها سد آبرساني كه امروز آن چهار تا سد فعال هستند وبدون اتكا به دولت همه اين گرفتاريها راباتجربه كسب كرديم.

وقتي وزارت نيرو به رياست جمهوري 32طرح دادند واز آن 32طرح 5طرح وازآن 5طرح 2طرح در استان بوشهر به مرحله نهایی رسید برای همکاران من جای افتخار دارد.

تامین کارگروهی باهمکاران ‌وکار گروهی نظام مند یکی از این چیزهاست

مهندسی ارزش یکی از این چیزهاست که واقعا در شرکت‌های آب وفاضلاب جای مهندسی ارزش ونهادینه کردنش خالی است وبه خوبی انجام نمی دهند من طرح قابل توجهی را بدون مهندسی ارزش دنبال نمی کردم

نکات مدیریتی طی همین آموزشِها و طی همین جلسات به همکاران منتقل می شد به جای اینکه بخواهیم کلاس چندروزه آموزشی بگذاریم ‌وهمکارانمان را خسته کنیم یک جلسه کار گروهی این چنین می گذاشتیم که از اساتید برجسته وخبرگان صنعت هم بدون محدودیتمی توانستیم استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت :وقتی ساختگاه یک سد باهفت هزارودویست متر جابه جاکردیم وباکمترین مقاومت مواجه بودیم .

برای طرحهاشانزده معیار برای طرحهای کوچک قتعیین کردیم که دوازده طرح از چهل حوضه آب ریز کوچک از بین اینها دوازده تای آن رتبه اول شد.

در برنامه ششم ‌وهفتم برنامه ریزی شده است که تعدادی از اینها عملیاتی شده ‌تعدادی بهره برداری شده ‌وتعدادی مطالعاتشان رو به اتمام است استان برنامه های حوضه های آب ریز کوچک وهم آبریز بزرگ برنامه دارد.

طرح نخلستان

وقتی سه هزاروپانصد لیتر آب می دهیم و یک کیلو خرماتولید می کنیم قیمت جز آب از قیمت فروش خرما بیشتراست.

ممانعت مردم ازاستفاده مدرن ازآب به دلیل اینکه مردم به کارشناسیهای ما،شک دارند ‌اعتماد ندارند باید خودمان را اثبات کنیم روی طرح نخلستان همکاران جهاد کشاورزی و آب استان تمرکز کنند توفیق آب سطحی استان دراین طرح نهفته است در خشکسالی ها دریک هکتار هجده هزارودویست ‌وپنجاه متر مکعب آب می دهیم.

ما در خشکسالی که آب نداشتیم می خواهیم آن را به دوهزار تا برسانیم مثلا می خواهیم بهره وری را ارتقا دهیم.

طرح نخلستان همه اجزا داخلش هست ازتامین آب ازانتقال آب از اصلاح شیوه آبیاری از اصلاح نخیلات وارجایگزینی نخیلات کم بازده به نخیلات پر بازده ‌ونخیلات اقتصادی ‌و صادراتی ،اززنجيره بسته بندي ،اززنجیره مشارکتهای مردمی واین طرح کاملی هست این طرح باجدیت پیگیری می شود ویکی از علاقه هایمان هست که طرح به سرانجام برسد.

خشکسالی را من قبول ندارم مقداری که بارندگی کم شد می اندازیم گردن خشکسالی ما هر بخشی که مشکل داریم بخشی از آن برمی گردد به بی برنامه گی های ماها به عنوان کارشناسان به سیستم تحمیل کرده ایم ،ما سیلابهای متعددی را پشت سر گذاشتیم کمتر از هفتادو دو ساعت حدود پانصد میلیونر بارندگی در سال 95داشتیم کل استان دریاچه بود اینها را مدیریت کردند.

55

گفتنی است در این آیین از خدمات "مهندس شاهپور رجایی" مدیرعامل سابق و "حسین باشی زادگان" به عنوان سرپرست شرکت آب منطقه ای استان بوشهر از اردیبهشت ماه سال جاری تقدیر به عمل آمد و "مهندس علی محمدی" به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره این شرکت معرفی شد.

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه