یکشنبه, 04 مهر 1400 - Sunday, 26 September 2021

سخن مردم"چهاردهمين بزرگداشت روز خانواده وتجليل از بازنشستگان كشوري دراستان بوشهر برگزارشد.

18

22

گزارش:فرخ قاسمیان

به گزارش سخن مردم"اين همايش كه متقارن با هفته دولت و 25 ذالحجه باحضور مسولين دستگاههاي اداري واجرايي از جمله آموزش و پرورش و بنياد ايرانشناسي وعلوم پزشكي و استانداري وجمعي از بازنشستگان در سالن اجتماعات بانك مركزي صادرات بوشهر به منظورتعامل   مسئولين با بازنشستگان وبزرگداشت مقام ومنزلت بازنشستگان در جامعه وخانواده ومعرفي وتجليل از بازنشستگان نمونه ومعرفي آنها به مراجع علمي واجرايي به منظور بهره مندي از تجارب آنان و افزايش انگيزه وهمياري بازنشستگان جهت حضور موثر در جامعه برگزار گرديد.

مدیرصندوق بازنشستگی کشوی استان بوشهر با بیان اینکه بازنشستگان گنجینه‌های تجربه هستند و سال‌ها خدمات صادقانه در دستگاه‌های اجرایی داشته اند، باید از توان و ظرفیت آنان استفاده شود.

داریوش کشتکار افزود:: در تمام دنیا به منظور استفاده از تجربه‌های بازنشستگان برای آنها اتاق فکر تشکیل می‌دهند که امید می‌رود در کشور ما هم این اتفاق رخ دهد.

وی گفت: جلسه‌های هم‌اندیشی متعددی با کانون‌های بازنشستگی و بنیاد مردم نهاد جهان‌دیده برگزار شده که منجر به پرداخت تسهیلات، برگزاری تورهای زیارتی و سیاحتی، برنامه‌های علمی، فرهنگی و ورزشی و همایش‌های تجلیل شده است.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری استان بوشهر عنوان کرد: برای شرکت در این جشنواره  ۱۸ اثر ارسال شد که با تشکیل کمیته بررسی آثار بازنشستگان نمونه در نهایت پنج نفر از بازنشسته‌های نمونه استان معرفی و مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

رئیس شورای کانون‌های بازنشستگی استان بوشهر گفت: تکریم بازنشستگان نیز مشابه هفته گرامیداشت مقام معلم هرگز پاسخی مناسب به سال‌ها خدمت پیشکسوتان نبوده است و ما همچنان از مقامات مسئول نامهربانی می‌بینیم.

عالی بازدار افزود: نمایندگان مجلس،  صندوق بازنشستگی کشوری  و مقامات محلی تاکنون مطالبات ما را نادیده گرفته و خواسته‌ها و انتظارات ما را تامین نکرده‌اند.

وی عنوان کرد: مطابق مفاد بند ج ماده ۱۱۲ برنامه ششم توسعه به منظور جبران عقب‌ماندگی شهرهای واقع در مناطق عملیاتی دفاع مقدس که توسط ستادکل نیروهای مسلح محدوده مناطق مشخص شده است، مزایایی برای کسانی که در طول جنگ تحمیلی در آن شهرها سکونت و اشتغال داشته‌اند در نظر گرفته‌اند که این اقدام جای سپاس دارد.

بازدار تصریح کرد: بر این اساس در استان بوشهر شهرهای بوشهر، خارگ، گناوه و دیلم، مشمول استفاده از این مزایا می‌شوند بر اساس این بخشنامه سازمان امور استخدامی کشور مکلف به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی برابر ضوابط شده است.

وی ادامه داد: پس از اجرای این قانون کسانی که مهر ماه ۹۷ به شهرهای یاد شده منتقل شده‌اند و متولدان ۱۰ سال بعد از جنگ که جنگ را ندیده‌اند از امتیازات افزایش حقوق تا ۲۵ درصد بهره‌مند شده‌اند اما بازنشستگانی که در دوران دفاع مقدس در مناطق یاد شده سکونت و به کار اشتغال داشتند فراموش شده‌اند.

رئیس شورای کانون‌های بازنشستگی کشوری استان بوشهر ادامه داد: همچنین در ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری تاکید شده است مبنای تعیین حقوق و مزایای کارمندان، بازنشستگان،مستمری بگیران و نظام پرداخت کارکنان دستگاه‌های اجرایی باید یک‌جا دیده شود  اما بی‌اعتنایی به این ماده قانونی بالادستی و  غفلت از ۳۰ سال خدمت به ویژه در دوران دفاع مقدس از طرف قانون‌گذاران و مجریان آن، باعث شگفتی و نارضایتی شده است.

بازدار عنوان کرد: براساس ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند در چارچوب بودجه‌های مصوب، کارمندان و بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنان را علاوه براستفاده از بیمه درمان با مشارکت آنان به صورت هماهنگ و یکنواخت تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهند اما در اجرای این ماده قانونی نیز حقوق بازنشستگان نادیده گرفته شده است.

وی گفت: اعتبارات بیمه تکمیلی از سوی صندوق بازنشستگی و دولت و بازنشستگان تامین می‌شد، ولی چند سالی است که دولت سهم خود را نمی‌پردازد و در نتیجه تعرفه‌های بیمه تکمیلی پاسخگوی هزینه‌های بسیار بالای پزشکی که نیست.

بازدار اضافه کرد: یکی از درخواست‌های مکرر کانون‌های بازنشستگی کشوری در استان بوشهر ساخت و تجهیز خانه امید  است که ساخت آن‌ها از سال ۱۳۸۶ در سطح کشور آغاز شده است و در هرشهر با همکاری شهرداری زمین‌هایی در فضای سبز و یا نزدیک به پارک‌ها مکان‌یابی و در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری قرار گرفته است تا احداث خانه امید ویژه بازنشستگان اجرا شود.

وی یادآور شد: در حالی که در استان همجوار ما پنج باب خانه امید احداث شده است اما در بوشهر حتی یک‌بار هم این اتفاق نیفتاده است.

17

ايجاد تشكل هايي در خصوص بازنشستگان و انتقال تجارب آنان به نسلهاي آينده كه 18اثر باكمك كانونهاي بازنشستگي و فضاي مجازي گردآوري شد و با تشكيل گروه داواران جناب دكتر رضا معتمد ودكتر موحد وجناب بازدار رييس شوراي كانونهاي بازنشستگي و نمايندگان از آموزش وپرورش و دفتر رفاه وامور اجتماعي و استانداري 5نفر راانتخاب كرده كه از منتخبين تجليل شد.

10

9

از منتخبین جشنواره ورزشي كه در 6 رشته ورزشی شرکت کرده بودند تجلیل و تقدیر شد و همچنین تجلیل از یکی از کانونهای برتر بازنشستگی که بیشترازسایر کانونهای بازنشستگی با بازنشستگان همدلی وهمیاری داشته ‌یکی از مدیران برتر دستگاههای اجرایی که همیشه همراه ویاور بازنشستگان بوده وهست تجلیل و لوح یادبود اهداشد.

در بخش کانونهای برتر بازنشستگی حسین پروانه از کانون آموزش وپرورش دشتستان

دربخش مدیر نمونه دستگاههای نمونه اجرایی که بابازنشستگان همکاری داشته اند اسکندراحمدی مدیر آموزش وپرورش گناوه

دربخش معرفی شدگان بازنشسته سال 98 زهرا عوض زاده از بوشهردر محور فعالیتهای اجتماعی وعام المنفعه

و. آقای مرحمتی از بوشهردر محور اشتغال و کار آفرینی

آقای قربانی از بوشهر در محور نویسندگی

آقای بصری آزاده دفاع مقدس

آقای بارونی از بوشهر در محور هنر

آقای قربانی در محور نویسندگی. از

برگزیدگان رشته های ورزشی خانم مهرزاد ضرغامی شطرنج وبهرام شبانکاره در رشته شطرنج     /شهاب سرتلی /دررشته دات. ابراهیم بوشکانی. و معصومه فخرایی /در رشته تنیس روی میز غلامحسین بهبهانی مطلق وخانم گراشی

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه