یکشنبه, 13 آذر 1401 - Sunday, 04 December 2022

سخن مردم : اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روز جمعه ۵ مرداد سال ۱۳۵۸به امامت مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی دردانشگاه تهران برگزار شد.

IMG 8983

به گزارش سخن مردم : نشست خبری حجت الاسلام مصلح امام جمعه محترم برازجان به مناسبت چهلمین سالگرد برگزاری مراسم عبادی سیاسی نمازجمعه در کشور با اصحاب رسانه برگزار شد.

حجت الاسلام مصلح امام جمعه برازجان با بیان اینکه نماز جمعه یکی از شئون حکومت و ولایت است که در جامعه مسلمین لازم است اقامه شوداظهار داشت:پیشنیه نماز جمعه به قبل از هجرت پیامبر گرامی اسلام (ص) از مکه به مدینه برمی گردد.

IMG 8972

وی درادامه بیان نمود: پیامبر گرامی اسلام در سال سیزدهم بعثت که از مکه به مدینه هجرت نمودندو نماز جمعه را در مدینه اقامه کردند و تا زنده بودند خودشان نماز جمعه را اقامه می نمودند.

وی خاطرنشان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی بار دیگر این فریضه الهی احیا شدونماز جمعه به صورت پیوسته در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تثبیت این انقلاب، خنثی سازی توطئه های دشمنان و بصیرت افزایی نقشی محوری داشته است و امروز نیز در تبیین و اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می تواند نقش مهمی را ایفا کند و امید می رود که نماز جمعه بتواند نقش خوبی را در شکوفایی انقلاب و تمدن اسلامی ایفا کند.

امام جمعه برازجان در ادامه به تاریخچه شکل گیری نماز جمعه در دشتستان پرداخت و گفت: برازجان اولین شهر برپاکننده نماز جمعه در استان بوشهر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که اولین نماز جمعه در سال ۱۳۶۰ به امامت حجت الاسلام غلامحسین رحیمی در این شهر اقامه شد و از تیر ماه سال ۱۳۸۶ تاکنون نیز حقیر به عنوان سنگربان نماز جمعه این شهر در خدمت مردم برازجان هستم

IMG 8995.

حجت الاسلام حسن مصلح با اشاره به اینکه ستاد نماز جمعه به عنوان ستاد برتر استان معرفی شد تصریح نمود:ستاد نماز جمعه برازجان در سطح کشور و استان از جایگاه خوبی برخوردار است به طوری که در سال ۱۳۹۶ به عنوان ستاد نماز جمعه برتر استان معرفی شد و در سال گذشته اعضای این ستاد مورد تقدیر قرار گرفتند و در سال جاری نیز اینجانب به عنوان امام جمعه منتخب در سمینار ائمه جمعه در تهران شرکت کرده و به ارائه گزارش کار نماز جمعه پرداختم.

وی یادآور شد: ستاد نماز جمعه برازجان از حیث مدل قرارگاهی- که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید دارند که نماز جمعه لازم است تبدیل به یک قرارگاه فرهنگی شود و از حیث جامعیت عملکرد، تنوع فرآیندها، جوان گرایی و فعالیت مستمر عملکرد خوبی دارد که برای نمونه خیلی از جایگاه­ های نماز جمعه فقط در روز جمعه فعالیت دارند اما جایگاه نماز جمعه برازجان تمام روزها از ساعت ۴ صبح تا ۱۲ شب به عنوان یک قرارگاه فرهنگی فعال است.

حجت الاسلام مصلح افزود: تشکل های مختلفی از جمله پایگاه مقاومت برادران و خواهران، ستاد نماز جمعه برادران و خواهران و کانون فرهنگی هنری در کنار امکاناتی مثل کتابخانه دیجیتال و سالن ورزشی و برگزاری کلاس­ های متعدد در جایگاه نماز جمعه برازجان وجود دارد که این مسئله نشان دهنده پویا و فعال بودن و قرارگاهی عمل کردن است.

وی ازترمیم و بازسازی بیش از ۱۵۰ مسجد در شهرستان دشتستان با همکاری خیرین و کارخانه سیمان دشتستان خبر دادودرخصوص لزوم شفاف سازی درباره سهمیه سیمان اختصاص یافته از کارخانه سیمان دشتستان به دفتر امام جمعه برازجان گفت: ما در شهرستان دشتستان هیچ پشتوانه مالی برای انجام کارهای فرهنگی نداشتیم و دولت نیز بودجه زیادی برای انجام این کار اختصاص نمی داد به همین علت با تعاملی که با هیئت امنا کارخانه سیمان برقرار کردیم توانستیم سالانه سهمیه سیمان از آنها گرفته و در اختیار مساجد قرار دهیم.

مصلح افزود: ما به شوخی به هیئت امنا کارخانه سیمان گفتیم که شما روزانه ۴ هزار تن سیمان تولید می کنید و تقاضا کردیم که خمس تولید یک روز در سال را در اختیار ما قرار دهند تا در راه کارهای خیر از آن استفاده کنیم که با این خواسته ما موافقت کردند و الان سالانه در حد ۵۰۰، ۷۰۰ و یا ۸۰۰ تن سیمان در اختیار ما قرار می دهند که ما نیز آنها را با رعایت اولویت مساجد، حسینیه ها، امام زاده ها و خانه­ های عالِم در اختیار این اماکن فرهنگی قرار می دهیم که البته در موارد کمی نیز به فقرا اختصاص داده شده است.

وی به نحوه توزیع این سیمان ها نیز اشاره کرد و گفت: اماکن متقاضی از شورای محل و یا هیئت امنا مسجد نامه گرفته و به دفتر امام جمعه مراجعه کرده که ما هم بر اساس نوبت بندی و رعایت اولویت ها به آن ها نامه داده و جهت دریافت سیمان به کارخانه مراجعه می کنند که در این قضیه نه ستاد نماز جمعه و نه خود امام جمعه در آن سهمی نداشته و ندارند و به طور شفاف نیز تمام آمار و اسناد توزیع آن موجود است که به چه مسجدی و به چه میزان کمک شده است.

امام جمعه برازجان برای برطرف کردن مشکلات بیمارستان شهید گنجی گفت:بیمارستان شهید گنجی برازجان جوابگوی نیازهای مردم نیست که لازم است این مسائل و مشکلات هرچه زودتر برطرف شود و لازم است که کسی که به عنوان ریاست این بیمارستان انتخاب می شود در عزل و نصب ها صاحب اختیار بوده و بتواند نظرات مدیریتی خود را به خوبی اعمال کند.

دراین نشست آقای اسدی رئیس ستاد نماز برازجان با ارئه گزارشی از عملکرد ستاد نماز جمعه گفت : ما در آستانه سالگرد تأسیس نهاد نماز جمعه در کشور عزیز اسلامی هستیم ، امسال چهلمین سال برگزاری اولین نماز جمعه در کشور اسلامی هستیم که اولین نماز جمعه بعد از انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب در 5 مرداد سال 58 در دانشگاه تهران به امامت مرحوم آیت الله طالقانی ، اولین امام جمعه تهران در کشور اسلامی برگزار شد.

این نهاد بعد از 40 سال و بیش از 900 جای کشور اسلامی ، مراکز استان ها ، شهر ها ، بخش ها و حتی روستا های بزرگ اقامه می شود.

و این توفیق است برای مردم خوب انقلابی و متدین شهر برازجان که اولین نماز جمعه در استان بوشهر اقامه شد در شهر برازجان بود حتی جلوتر از مرکز استان وتوسط زنده یاد حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین رحیمی ، اولین امام جمعه بوده که در شهر برازجان اقامه نماز کردند.

IMG 8964

IMG 8978

IMG 8982

IMG 8990

IMG 8993

IMG 9007

IMG 8988

IMG 9010

IMG 9026

IMG 9030

 

IMG 9034

IMG 9037

IMG 9022

IMG 9017

IMG 9040IMG 9041

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0

نوشتن دیدگاه